Youth Roster

Westlake roster by grade – updated 8/20/16

9th Grade (12 wrestlers)

  • Caden Dunn (2016 Super State 4th place)
  • Aidan Egler
  • Cameron Peterson
  • Matthew Masias
  • Wyatt Clegg
  • Ethan Shunn (2016 Super State 5th place)
  • Dominic Castro
  • Tyson Buxton
  • Parks Josephson
  • Kivan Lopez
  • Gabe Park (2016 Super State 3rd place)
  • Jacob Howard

8th Grade (12 wrestlers)

  • Nathan Taylor
  • Ethan Jeppson
  • Jacob Finlinson (2016 Super State 3rd place)
  • Zackary West
  • Wesley Sorensen
  • Will Perdue
  • Cooper Salle
  • Evan Gillett
  • Hayden Naylor
  • Lewis Bascom
  • Hunter Rasmussen
  • Connor Massey

7th Grade (19 wrestlers)

  • Kobe Mendenhall
  • Landon Dunn
  • Nicholas Parr
  • Cameron Baum (2015 Rec League State 4th place)
  • Jacob Green
  • Steele Cooper (2015 Rec League State 3rd place
  • Tucker Butler (2016 Northern State 3rd place)
  • Lucas Jeppson (2015 Rec League State 2nd place)
  • Jace Brower (2015 Rec League State Champion)
  • Dayne Lee (2016 Super State 4th┬áplace)
  • Cody Stewart (2015 Rec League State 4th place)
  • Kanyon Lee (2016 Super State 2nd place)
  • Alec Harris
  • Gavin Hendricks
  • Zachary Allen (2016 Northern State 5th place)
  • Jacen Taylor
  • Skyler Crowther
  • Kai Funn (2015 Rec League State Champion)
  • Mason Bodell (2016 Northern State 3rd place)

6th Grade (8 wrestlers)

  • Nathan Elwell (2016 Northern State 6th place)
  • Milo Mendenhall
  • Corbin Voeks
  • Sheldon Kirkham
  • Rhett Collins
  • Hunter Young
  • William McCleary (2016 Northern State 6th place)
  • Cael Houston

5th Grade (13 wrestlers)

  • Kaleb Eldredge
  • Stephen DelleDonne
  • Cayden Floyd
  • Parker Ballantyne (2016 Super State 4th place)
  • Zachary Sorenson
  • Kody Whited
  • Lizzie Shunn
  • Chance Peterson
  • Randon Crane
  • Owen Egler
  • Taysin Oliver
  • Alama Fetuao
  • Villiami Fifita (2016 Super State 3rd place)

4th Grade (12 wrestlers)

  • A Denkers
  • Jamyne Xoumphonphackdy
  • Gavin Anderson
  • Korbin Chuchran
  • Kyler North
  • Kaden Seeley
  • Carson Wren (2016 Super State 5th place)
  • Landon Roberts (2016 Super State 5th place)
  • Collin Stewart
  • Colton Cook
  • Kieliikki Nau
  • Rock Olsen

3rd Grade (16 wrestlers)

  • Tye Jensen
  • Carter Elwell
  • Addison Cooper
  • Hallie Crane
  • Casen Palmer
  • Talen Bodell
  • Kaden Heder
  • Samuel Leavitt
  • Dylan Radmacher
  • Kortland Harvey
  • MaKay Mendenhall
  • Trapper Anderson
  • Ifo Pili
  • Henry Elder
  • Jaxton Laddimore (2015 Rec League State Champion)
  • Bronson Hunter

2nd Grade (24 wrestlers)

  • Bryson Floyd (2016 Super State 4th place)
  • Cameron Wren (2016 Super State 5th place)
  • Linkin Lee (2016 Super State 3rd place)
  • Sawyer Williams (2016 Super State 4th place)
  • Hayden Ballantyne (2016 Super State 6th place)
  • Kole Carter (2015 Super State runner-up)
  • Asher Millward (2016 Super State Champion)
  • Kaden Oldroyd (2016 Super State runner-up)
  • Cameron Stewart
  • Krew McMillan
  • Samuel Moody (2016 Alpine District Champion)
  • Kallin Hiatt
  • Kale Zorn
  • Braxton Moore
  • Andrew Barrett
  • Daxton Rider
  • Dylan Blakey
  • Kaden Greenland
  • Ethan Jeppson
  • Porter Bray
  • Talon Ollerton
  • Tevia Nau
  • Savaii Fetuao
  • Haggan Ancira

1st Grade (14 wrestlers)

  • Kylan Xoumphonphackdy (2016 Super State Champion)
  • Jacob Millward (2016 Super State Runner-up)
  • Aaron Vega (2016 Super State 5th place)
  • Ezra Sorenson
  • Conner Avery
  • Brock Buhler
  • Peyton Morris
  • Carson Romrell
  • Kyle Crane
  • Samuel Cooper
  • Trey Jensen
  • Luis Vega
  • Ethan Ingersoll
  • Jaxton Jensen
  • Remzley Allen

Kindergarten (15 wrestlers)

  • Korvin Bayles (2016 Intermountain Warrior 3rd place)
  • Caden Livesay
  • Harvey Moody
  • Aiden Delledonne
  • Coleman Spencer
  • Brixton Beckstead
  • Liam Elwell
  • Dresden Schimikonis
  • Trey Galbraith
  • Kolby Cannon
  • Kutter McMillen
  • Hawkins Rasmussen
  • Lyman Nau
  • Jagger Phillips
  • Konrad Groves